Izolacja murów: izolacja pionowa i pozioma ścian

2019-05-24

Izolacja to niezbędna część prac na każdej budowie. To właśnie ona zabezpiecza budynek przez podciąganiem wody z gruntu w górę oraz zawilgoceniu ścian i piwnic. Istnieją dwa rodzaje izolacji: izolacja pozioma oraz izolacja pionowa. Ta druga uzupełnia tę pierwszą. Co warto wiedzieć o izolacji ścian? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje.

Izolacja http://budwod.eu/oferta/izolacje/ pozioma i pionowa

Woda jest bardzo silnym żywiołem. Jeśli dostanie się do środka budynku, możesz zniszczyć niemal wszystko - począwszy od materiałów wykończeniowych takich jak wykładziny, materiały drewnopochodne czy wszelkie powłoki malarskie i tapety, aż po materiały konstrukcyjne. Co więcej, woda staje się przyczyną korozji chemicznej i biologicznej. Dobra izolacja pozioma i pionowa murów fundamentowych jest zatem podstawowym zabezpieczeniem. Powinna obejmować również strefy cokołowe całego budynku. Nie należy również zapominać o kondygnacjach wyższych niż te na poziomie terenu. Uszkodzenia mają różne przyczyny, które często są naprawdę złożone. Najczęściej wynikają między innymi z błędów projektowych, ale także z doboru nieodpowiednich materiałów i niedbałej realizacji projektu. Izolacja, która została uszkodzona, jest naprawdę kłopotliwa w naprawie i - co więcej - niejednokrotnie po prostu bardzo trudna do wykonania, niezależnie od tego, czy to izolacja pozioma, czy też izolacja pionowa. Okazuje się, że koszty naprawy izolacji mogą kilkakrotnie przekroczyć to, jakie nakłady finansowe można by włożyć w prawidłowe rozwiązania podczas wykonywania fundamentów.

Izolacja pozioma ścian

Izolacja pozioma ścian jest niezwykle ważna. Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganiu podciąganiu wody przez mury. W większości przypadków izolacja pozioma wykonywana jest podwójnie: zarówno na wierzchu ław fundamentowych, jak i tuż pod stropem piwnic.

Dodatkową izolację poziomą w ścianach zewnętrznych w przypadku stropu piwnicznego usytuowanego zbyt nisko wykonujemy nie niżej niż 30 centymetrów nad poziomem terenu lub 50 centymetrów, jeśli dookoła budynku wykonana jest twarda nawierzchnia i strefa rozprysków deszczowych będzie sięgała wyżej. Oczywiście, mówimy o podłodze w budynku niepodpiwniczonym. Co ważne, izolacja pozioma powinna być połączona z sąsiadującymi izolacjami. W przypadku izolacji układanej na ławach fundamentowych musimy zwrócić szczególną uwagę na dokładne połączenie jej z izolacją pionową ścian zewnętrznych i poziomą podłogi piwnic. Tylko tak wykonana izolacja będzie przynosiła odpowiednie rezultaty.

Izolacja pionowa ścian

Głównym zadaniem, jakie ma wykonać izolacja pionowa ścian, jest skuteczna ochrona ścian zewnętrznych przez napływem wilgoci z boku. Izolacja pionowa rozciąga się od stóp fundamentowych po samą strefę rozprysków wody deszczowej. Oczywiście, tego rodzaju izolacja także musi zostać szczelnie połączona z sąsiadującymi izolacjami i - co szczególnie ważne - dostosowana do rodzaju występującego tam zagrożenia wodą.

@ Copyright 2018