Kiedy opłaca się przewalutowanie?

2019-01-24

Okazuje się, że jesteśmy narodem, który kompletnie nie orientuje się, kiedy opłaca się przewalutowanie. Zmieniamy waluty zaciągniętych kredytów w nieodpowiednich momentach, przez co ponosimy naprawdę duże koszty. Tymczasem przewalutowanie to ostateczny plan ratunkowy, który należy wdrożyć w momencie sporego kryzysu na rynku. Aby przewalutowanie http://www.mazuriwspolnicy.pl/kredyty.html miało sens, trzeba wiedzieć, jak się do niego zabrać.


Już sama decyzja o wzięciu kredytu nie była prosta. To obciążenie psychiczne i finansowe na wiele lat. Z pewnością przed podjęciem ostatecznej decyzji wszystko przeliczałeś przynajmniej kilkadziesiąt razy. Przewalutowanie powinno być decyzją podejmowaną w bardzo podobny sposób - dopiero po głębokiej analizie zysków i strat. Musisz wszystko bardzo dokładnie przeliczyć, żeby nie okazało się, że przewalutowanie się zwyczajnie nie opłacało.


Przewalutowanie


Uznajmy, że chcesz pożyczyć 200 000 złotych, ale bierzesz kredyt we frankach szwajcarskich, o których ostatnio było bardzo głośno. Po przeliczeniu kursu, na twoim koncie pojawia się 83 300 franków. Jeśli założymy, że twoje oprocentowanie roczne wynosi 3,5%, to rata miesięczna twojego kredytu będzie wynosiła 483 franki - tyle właśnie musisz co miesiąc oddawać bankowi w złotówkach. Po przeliczeniu zgodnie z kursem banku, prawdopodobnie twoja rata będzie wynosiła około 1208 złotych. Skąd masz wiedzieć, czy opłaca się przewalutowanie?


Załóżmy hipotetyczną sytuację, że złotówka osłabia się o 5 groszy, a więc twoja rata rośnie do 1232 złotych miesięcznie. Postanawiasz zdecydować się na przewalutowanie. Po złożeniu w banku wniosku o przewalutowanie kredytu na złotówki, bank podejmie kolejną próbę oceny ich zdolności kredytowej i po około 3-4 tygodniach bank powinien zdecydować przychylić się do twojej prośby o przewalutowanie. Po kursie sprzedaży bank przeliczy pozostałość twojego kredytu, zatem kwota do oddania będzie wyższa niż ta, którą ty przeliczyłeś sobie po kursie kupna. Pamiętaj także, że kredyt w złotówkach będzie miał z pewnością wyższe oprocentowanie. Szacujemy, że przewalutowanie kredytu sprawi, że twoja nowa rata będzie wynosiła około 1440 złotych, czyli ponad 200 złotych więcej niż przed przewalutowaniem.


Oczywiście, że twój kredyt po opłaceniu wszystkich obowiązkowych opłat pewnie i tak kosztowałby cię kilkanaście tysięcy więcej niż wsparcie, które otrzymałeś w jego ramach od banku. Do tego należy doliczyć również odsetki. Niemniej musisz doliczyć także prowizję banku za przewalutowanie oraz fakt, że twoja miesięczna rata skoczy.


Jaki jest wniosek? Przewalutowanie opłaca się jedynie w momencie, gdy od dłuższego czasu zauważalny jest spadek wartości danej waluty, w tym wypadku franków szwajcarskich. Bardzo dobrze, jeśli od pewnego czasu da się zauważyć także systematyczny wzrost jej oprocentowania. Przewalutowanie kredytu naprawdę bardzo rzadko ma sens i zawsze najbezpieczniejszej będzie wziąć kredyt w złotówkach. Najczęstszym błędem Polaków, który decydują się na kredyt w obcej walucie, jest opieranie się na krótkoterminowych wahaniach kursów walut. Musisz liczyć opłacalność kredytu w perspektywie przynajmniej kilku lat!

@ Copyright 2018