Muay thai – tajski boks

Tajski boks, a więc muay thai to bardzo skuteczna sztuka walki, w której ciosy wykonuje się pięściami, kolanami, łokciami i goleniami. Oglądanie walki zawodników tajskiego boksu budzie wiele emocji, w głównej mierze poprzez jego brutalność. Zasada jest prosta – znokautuj przeciwnika jak najszybciej.

Muay thai jest uznawane za jeden z najbardziej brutalnych sportów walki, ale również za jeden z najskuteczniejszych. W grę wchodzą nie tylko pięści, ale również kolana, golenie czy łokcie. W odróżnieniu od większości innych sztuk walki w boksie tajskim technika nie jest aż taka ważna. Najważniejsze jest tutaj zadanie przeciwnikowi skutecznych ciosów, z których jeden musi doprowadzi do nokautu. Boks ten jest narodowym sportem Tajlandii. Jego historia jest wielowiekowa i łączy się w sposób ścisły z kulturą Tajlandczyków. Uznaje się, iż powstał w XIII wieku i był z początku używany tylko przez armię tajską. W pewnym momencie stał się on również ulubionym sportem walki tajskich królów, a z czasem został zaadaptowany przez niższe warstwy społeczne. Popularność muay thai sprawiała, że zwycięzcy zawodów boksu tajskiego podziwiano i szanowano. Jest jednak znaczna różnica między zawodami, które odbywały się kiedyś, a tymi które możemy oglądać dzisiaj. W pierwszej kolejności zastąpiono owijacze (paski materiału, zwane kaad chuek, którymi obwijano dłonie) bokserskimi rękawicami. Następnie zakazano wykorzystywania najbardziej brutalnych ciosów, a więc uderzeń głową, rzutów, dźwignięć czy kopnięć w przyrodzenie. Wprowadzono również kategorie wagowe.

Muay thai jest uważane za sport walki typu full-contact, a więc taki, w którym uderzenia wykonuje się z maksymalną siłą. Najbardziej bolesne są ciosy otrzymane nie pięściami, ale łokciami czy kolanami. Swoje zastosowanie znajdują również różne rodzaje kopnięć, w tym kopnięcia okrężne, które mogą wylądować na udzie, boku czy głowie przeciwnika. Wszystkie te składowe tajskiego boksu sprowadzają się do stwierdzenia, że nie jest to prosty sport. Należy nastawić się na bardzo duży wysiłek siłowy oraz psychiczny. Ważna jest tężyzna fizyczna, motywacja oraz hart ducha i silna psychika. Muay thai to sztuka walki błyskawiczna, dynamiczna i niezwykle szybka, w związku z czym nie jest przeznaczone dla każdego. Tak jak wspominaliśmy jest to sport niezwykle brutalny, a zastosowanie boksu tajskiego jako sztuki walki uchodzi za jedno z najskuteczniejszych na całym świecie.