Podstawowe rodzaje sztuk walki
Adepci sztuk walki uczą się walczyć za pomocą pięści, nóg czy broni białej. Ich celem jest zarówno poprawienie kondycji fizycznej, nauka samoobrony, ale również kształtowanie charakteru. Dzisiaj przygotowaliśmy informacje na temat podstawowych sztuk walki, które mogły się wam już obić o uszy.
Zacznijmy od karate jako jednej z najpopularniejszych ze sztuk walki. Generalizując można uznać, że karate powstało na Okinawie. Celem karate nie jest atak, lecz samoobrona, a za broń służą w tym przypadku ręce oraz nogi. Ważnym elementem karate jest okrzyk kiai, który ma dodać mocy, ale również dezorientować przeciwnika. Inny rodzaj to kung-fu, które pochodzi z Chin a swoją popularność zdobyło dzięki filmom akcji z Brucem Lee. Ta sztuka walki została ukształtowana w klasztorze Wudang oraz Emei znajdującego się w prowincji Syczuan. Kung-fu opiera się w głównej mierze na naśladowaniu ruchów niektórych zwierząt. Mowa o lamparcie, wężu, tygrysie, żurawiu oraz skoku, który jako zwierzę mistyczne symbolizuje duchową doskonałość. W ostatnim czasie kung-fu odradza się w kinie akcji, dzięki filmom o życiu Ip-Mana, który był podobno nauczycielem wspomnianego już Bruca-Lee. Judo to sztuka, która powstała tych razem nie w Chinach, a w Japonii. Jego twórcą jest Jigoro Kano, a polega ona w głównej mierze na samodoskonaleniu oraz czerpaniu swojej siły ze zwinności, która ma być poparta szybkością.
W Japonii zrodziły się również inne popularne sztuki walki takie jak na przykład aikido. Tutaj nacisk kładzie się głównie na synchronizację ruchów z oddechem, dzięki czemu będzie można wydobyć wewnętrzną energię. Twórcą aikido był Morihei Ueshiba, który stworzył sztukę walki tak by była jak najbardziej etyczna. Aikido prócz walki uczy zachowania wewnętrznego spokoju oraz kontroli nad ruchami. Teraz przenieśmy się do nieco innego państwa, a więc Korei. Właśnie z tego kraju pochodzi taekwondo, które w swojej pierwotnej wersji było stylem walki wykorzystywanym w celach militarnych. Zmiany dokonały się dopiero w wielu XX, kiedy to zmieniono nieco podejście do tej sztuki walki. Jej adepci mieli być odważni, wytrwali, spokojni oraz uprzejmi. Taekwondo uczy walki za pomocą nóg oraz rąk angażując jednocześnie całe ciało, poprawiając w ten sposób kondycje fizyczną ucząc przy tym samoobrony. Na koniec zajmiemy się sztukami walki z całkiem innego regionu świata. Dokładnie chodzi o Brazylię. To właśnie z tego państwa wywodzi się capoeira, a więc walka, w której ruchy są zbliżone do tańca. Podobno wymyślili ją afrykańscy niewolnicy, a jej zastosowanie opiera się na nieprzewidywalności ruchów, płynności oraz dynamice. Obecnie wykonuje się ją w głównej mierze na specjalnej okrągłej arenie przy rytmie brazylijskiej muzyki.