Krav maga

Krav maga jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych sztuk walki. Służy w głównej mierze do samoobrony, jednak jej nauka wymaga bardzo dużego zaangażowania oraz zachowania dyscypliny.

Krav maga w języku hebrajskim oznacza po prostu „walkę wręcz”, jednak w rzeczywistości angażuje ona całe ciało. Wojskowe wykorzystanie tej sztuki walki angażuje dodatkowo broń, którą mogą się stać wszystkie przedmioty znajdujące się akurat pod ręką. Krav maga to system walki przeznaczony dla sił wojskowych Izraela, a została stworzona przez Imiego Lichtenfelda w latach XX poprzedniego wieku. Jej ideą jest połączenie kilku stylów sztuk walki w jeden. W związku z tym mamy tutaj muay thai, jiu jitsu, judo, zapasy czy boks. Popularność tej sztuki walki wywodzi się z jej skuteczności, którą udowodniło wojsko izraelskie, ale również policja oraz jednostki specjalne. Polega ona na wykorzystaniu naturalnych ruchów człowieka w momencie gdy trzeba się bronić przed atakami przeciwnika. Chwyty wykorzystywane w krav madze mają trwale uszkodzić przeciwnika, za pomocą dźwigni, kopnięć, uderzeń oraz pchnięć. Ich celem są jak najbardziej wrażliwe miejsca – głowa, twarz, brzuch, stawy czy miejsca intymne.

Treningi krav magi polegają na samym początku na nauce znajomości różnych technik, która pomogą w skutecznej samoobronie przez każdym potencjalnym atakującym. Samoobrona ta polega na takim unieszkodliwieniu przeciwnika by nie mógł dalej uczestniczyć w walce. Ważna jest tutaj zasada minimalizacji ruchów, która pozwoli na maksymalizację skuteczności, oznacza to, że należy dzięki treningom doprowadzić do sytuacji, w której jednym ruchem czy jednym uderzeniem będziemy zdolni pokonać przeciwnika. Jak w większości sztuka walki nie liczy się tutaj tylko i wyłącznie ćwiczenie umiejętności fizycznych, ale również zdolności psychicznych. Mamy tutaj na myśli zachowanie spokoju w ekstremalnych sytuacjach, wzmacnianie pewności siebie oraz zachowanie zdecydowanej postawy. W krav madze nie ma miejsca na zawahanie, nasze ruchy muszą być szybkie, pewne oraz co najważniejsze skuteczne. Najważniejszymi uderzeniami będą zatem kopnięcia w stawy kolanowe, uderzenia w miejsca intymne, w splot słoneczny, ciosy w gardło czy oczy oraz wykorzystywanie przedmiotów znajdujących się wokół do zneutralizowania przeciwnika.