Karate – powstanie legendarnej sztuki walki
Sztuki walki w obecnym świecie rozwinęły się na tyle, że bez dwóch zdań, jest w czym wybierać. Mamy różne rodzaje, style czy odmiany. Najpopularniejsza sztuka walki na świecie to bez dwóch zdań karate. Sztuka, która polega na obezwładnieniu przeciwnika dodatkowo rozwija refleks, charakter i percepcję.
Czym jest karate? Najprościej ujmując to sztuka walki, której celem jest obezwładnienie przeciwnika bez użycia broni czy innych przedmiotów. W tej sztuce używamy tyko gołych rąk i nóg by zniwelować zagrożenie. Na karate składa się wiele technik blokowania, po których następuje kontratak przy użyciu pięści oraz innych części ciała. Karate uczy nas samoobrony, hartu ducha, samokontroli ale również dyscypliny, dzięki wielogodzinnym treningom. Powstało wiele legend o niezwyciężonych wojownikach posługujących się karate, którzy dzięki swoim treningom byli w stanie powalić przeważającą ilość wrogów samymi pięściami czy stopami. W tej dyscyplinie należy treningami doprowadzić do zjednania w całość zarówno ciała jak i ducha. Jak powstało karate? Otóż wielu osobom karate kojarzy się z Japonią, jednak prawda jest taka, że ta sztuka walki wywodzi się z Chin, a jej korzenie mają podobno sięgać 2500 lat p.n.e. Jedne ze źródeł wskazują, że za powstanie wczesnego karate odpowiada hinduski mnich, który w 520 r. n.e. pieszo przebywał drogę z Indii do Chin. Jego celem było dotarcie na dwór władcy by nauczać monarchę z dynastii Liang zasad buddyzmu. W trakcie swojej wędrówki mnich kroczył różnymi ścieżkami, przedzierając się przez Himalaje, rzeki czy lasy. W takcie tej podróży bacznie przyglądał się przyrodzie, dzikim zwierzętom, ich zwyczajom, sposobom walki i obrony przed drapieżnikami. Te obserwacje łączył z odpowiednimi ruchami oraz technikami oddychania tworząc tym samym sztukę walki bez użycia broni, a więc karate.
Obecność mnicha na dworze cesarskim nie trwała jednak długo. W związku z tym mnich udał się do klasztoru Shaolin przekazując swoją wiedzę innym mnichom. Techniki walki były oparte na dwóch księgach – Księdze Przemian oraz Księdze Wróżb. Treningi były mordercze, a wielu mnichów nie wytrzymywało kondycyjnie. Jednak po ci, którzy skończyli nauki okazywali się być najlepszymi wojownikami ówczesnych Chin. Później karate posłużyło jako podstawa do rozwoju boksu chińskiego. Wielu osobom karate kojarzy się jednak z Japonią i poniekąd słusznie. Otóż na archipelagu Ryuku na wyspie Okinawa istniało wiele ośrodków handlowych między Chinami Japonią. To właśnie tam dochodziło do wymiany kulturowej, a między innymi wymiany znajomości sztuk walki. Na Okinawie mieli mieszkać najlepsi znawcy sztuk walki na świecie, dzięki którym Japonia zawdzięcza znajomość karate.