Brazylijskie jiu-jitsu
Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to sztuka walki, która wywodzi się z trzech innych – ju-jitsu, zapasów oraz judo, a jej nacisk jej kładziony na walkę w parterze. Co jest takiego niezwykłego w tej sztuce walki? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z jednym przeciwnikiem, a celem jest przejęcie kontroli nad walką poprzez wykorzystywanie dźwigni do obalenia przeciwnika by dojść do duszenia lub innej techniki powodującej utratę przytomności przez przeciwnika. Walka zawodników BJJ oczywiście zaczyna się od stójki, jednak najważniejsze jest do doprowadzenia zwarcia, czego efektem ma być walka w parterze, co dodatkowo utrudnia przeciwnikom wykonywanie jakichkolwiek uderzeń. Dominują tutaj chwyty, dźwignie, duszenia oraz inne techniki doprowadzające do nieruchomienia przeciwnika. BJJ wykształciło własną tradycję, dlatego też japońska jest odrzucana. Dominują tutaj symbole narodowe Brazylii czy tatuaże nawiązujące do religijności Brazylijczyków. Obecnie brazylijskie jiu-jitsu zyskało na swojej popularności głównie dzięki popularnym walkom MMA oraz temu, że nie jest wyznawana tutaj żadna większa filozofia, czy tradycja powiązana z ceremoniałem.
Jak jednak powstał ten niezwykły sport walki? Otóż Maeda Mitsuyo, wychowanek sławnego mistrza judo Jigoro Kano w roku 1914 osiedlił się w Brazylii. Maeda nie był byle kim. Nazywany był Hrabią Walk, który startował w turniejach na całym świecie. W roku 1919 Maeda zaczął nauczać młodego Brazylijczyka Carlosa Gracie mieszanki różnych sztuk walki. Określał on swoją sztukę jako jiu-jitsu. W późniejszym czasie Maeda został wykluczony przez Kano za walki za pieniądze, w których ten pierwszy występował. W późniejszym czasie Gracie otwiera akademię sztuk walki, której jednym z uczniów jest znany brazylijski zapaśnik Heilo. Później jego synowie mają kontynuować pracę swoich poprzedników tworząc swoje odmiany brazylijskiego jiu-jitsu. Ta sztuka walki staje się na tyle popularna, że wykorzystuje je w swoich szkoleniach armia Stanów Zjednoczonych. Nie jest to pełne wykorzystanie, tylko postawienie na pewne elementy BJJ, jednak to pokazuje jak skuteczna jest ta sztuka walki.