MMA

MMA to obecnie najpopularniejszy sport walki na całym świecie. Jest to skrót od słów Mixed Martial Arts, a więc niejako zlepku różnych stylów walki, które w połączeniu mają w sposób maksymalny wykorzystywać najlepsze aspekty każdego z nich do jak najszybszego powalenia i zneutralizowania przeciwnika.

MMA jest uważane jako styl walki, który jest pozbawiony zasad, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, w którym zawodnicy nie muszą się ograniczać czy hamować. Nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście zawodnicy mają dość dużą swobodę ruchów, jednak są zasady które ograniczają zawodników. MMA to kompilacja złożonych technik, na które zawodnicy pracują latami. Zasada walki jest jednak dość prosta. Należy tak wykorzystywać własne umiejętności (pochodzące bardzo często z innych sztuka walki) aby znokautować przeciwnika i nie dać się znokautować samemu. MMA to sztuka walki niezwykle brutalna oraz krwawa, mimo pewnych zakazów czy niedozwolonych ciosów, zdarzają się one ze względu na to, że sędzia nie zawsze jest w stanie wszystko wychwycić. To co jest niezwykłe w MMA to, to że nie da się tutaj ściśle określić jakiejkolwiek techniki czy wyliczyć i skatalogować ciosy stosowane przez zawodników. MMA w porównaniu z innymi sztukami walki, w szczególności z tymi pochodzącymi z poprzednich wieków jest sztuką walki niezwykle skuteczną.

Jeżeli chodzi o samą charakterystykę walki to można określić jasne zasady. Walka o mistrzostwo składa się z pięciu rund, zwykle inne walki zamykają się w trzech rundach. Każda z rund trwa pięć minut, a przerwa pomiędzy rundami nie jest dłuższa niż jedna minuta. Walkę można zakończyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest nokaut przeciwnika, innym decyzja sędziego, rzadko zdarza się, że zostaje ogłoszony remis. W trakcie walki obowiązkowe jest noszenie ochraniacza na zęby, który czasami służy jako „broń taktyczna” – wypluwany przez zawodnika służy do symulowania kontuzji i zyskania na czasie. Dodatkowo wymagane są rękawice, które różnią się od tych bokserskich – są cieńsze i pozwalają na wykonywanie chwytów. Te „rekwizyty” pokazują tylko jak znikoma jest ochrona zawodników i jakim w rzeczywistości sportem walki jest MMA. Krew jest codziennością w oktagonie, zdarzają się złamania kończyn, uszkodzenia innych części ciała, a sporadycznie śmierć zawodnika.